Żywienie

Przedszkole zapewnia dzieciom trzy posiłki: 

Śniadanie

śniadania są przygotowywane na miejscu w naszej kuchni

Dwudaniowy obiad

obiady dostarcza nam firma kateringowa

Podwieczorek

podwieczorki są przygotowywane na miejscu w naszej kuchni

W Przystani ważne jest dla nas, co podajemy dzieciom do jedzenia – zwracamy uwagę na to, by nasze posiłki były smaczne i zdrowe, dlatego nie serwujemy dzieciom wysoko przetworzonych produktów naszpikowanych konserwantami czy sztucznymi barwnikami i aromatami. Serwowana przez nas wędlina jest produkowana z bardzo dużej ilości mięsa, nie zawiera konserwantów, wzmacniaczy smaku, fosforanów. Soki i dżemy owocowe są bez dodatku cukru. Ziołowe herbaty podajemy z niedużą ilością naturalnego miodu. Jogurt naturalny nie zawiera mleka w proszku i podajemy go z dodatkiem owoców i musli, w wypiekach przemycamy np. szpinak albo dynię, a do kanapek podajemy prawdziwe masło, nie zaś miks tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Codziennie zapewniamy m.in. świeże ciemne pieczywo, wodę pitną, owoce i warzywa.

Dbając o racjonalne żywienie naszych Przedszkolaków, nie podajemy dzieciom tradycyjnych słodyczy – ich naturalną potrzebę słodkiego smaku zaspokajamy innymi produktami – m.in. świeżym domowym ciastem (np. marchewkowym lub drożdżowym), suszonymi owocami, ciastkami owsianymi, sałatką owocową itp.

W naszym przedszkolu dzieci i nauczyciele spożywają obiady razem. Bardzo się staramy, by atmosfera w tym czasie była ciepła i rodzinna. Wykorzystujemy ten czas do zaszczepiania w dzieciach zasad uprzejmego zachowania przy stole. Stwarzamy także przestrzeń, w której dzieci stają się coraz bardziej samodzielne – dzieci w naszym przedszkolu jedzą same, nakładają porcje na swój talerz, pomagają w tym sobie nawzajem. Śniadanie dzieci przyrządzają samodzielnie (oczywiście mogą liczyć na pomoc kolegów i nauczycielek) – są to dania proste, na miarę możliwości przedszkolaków: np. kanapki z wędliną i ogórkiem, żółtym serem czy pastą jajeczną.

W naszej placówce uważnie wspieramy dzieci w umiejętności bycia w kontakcie ze swoim ciałem, a więc też interpretowania stanów związanych z rozpoznawaniem uczucia sytości i głodu. Dlatego nigdy nie zmuszamy dzieci do jedzenia – jedzą one tyle, ile same potrzebują.

Dla dzieci, które tego potrzebują, zapewniamy dietę bezmleczną. Żywienie w ramach innych rodzajów diet omawiamy indywidualnie podczas spotkania rekrutacyjnego.